Giydirme Cephe Sistemleri

Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası

Proje

Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası

Asmaçatı ABN’nin en dikkat çekici unsurlarından birisi, çatısında yer alan, yaprak ve sarmaşıklardan esinlenilerek tasarlanan “Metal Örtü”..

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan ve Ark İnşaat tarafından hayata geçirilen, Ege’ye özgü bir mimariye sahip “Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası”, butik tarzı ve adı ile Ege’nin vazgeçilmezi olan “çardak altı sohbeti” konseptine göre inşa edilmiş. İzmir Balçova’da hizmete açılan Asmaçatı ABN, deniz, dağ ve yol üçlüsünün arasında etkin bir “durak” oluşturuyor. Geleneksel çardak modelinden hareketle, merkezin çatısında yer alan yaprak ve sarmaşıklardan esinlenilen metal örtü sayesinde korunaklı bir açık hava mekânı elde edilmiş. İzmirliler’in açık havada zaman geçirme eğilimden ve iklimin imkanlarından esinlenilen, Ege’ye has bir yaşam tarzının uzantısı olan yarı-açık alışveriş merkezi Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası, sadece alışveriş yapılan bir yer değil, aynı zamanda insanların keyifli zaman geçireceği bir kamusal alan olarak tasarlanmış.

Genellikle üstleri ya da yanları sarmaşık bitkilerle çevrili geleneksel çardak modelinden hareketle, merkezin çatısında yer alan metal örtü ise projenin en dikkat çekici unsurlarından birisi. Projenin dış cephedeki tüm kaplama işleri FYT Mühendislik firması tarafından gerçekleştirilmiş.

Projede toplamda 14 bin metrekarelik uygulama yapan FYT’nin çalışmaları ise şöyle özetlenebilir: Eloksalli Alüminyum Levha/Yaprak Desen: 1800 m2; Alüminyum Cephe Levhası: 7150 m2; Reynaers CW 50 Sistem Silikon Cephe: 1850 m2; İnteraks Cam Katlanır Kapılar: 75 m2; İnteraks Fotosel Kapı: 14 adet; Betopan: 2800 m2; Çelik: 195 ton ve Cam Korkuluk: 120 m2.

Avluya açılan alışveriş mekânlarında, mimari proje müellifince maksimum şeffaflık yaratılması istenildiğinden, strüktürel silikonlu giydirme cephe sistemi kullanılmış. Giydirme cephe sisteminde büyük açıklıkların ekonomik olarak geçilmesine olanak sağlayan Reynears Alüminyum CW-50 çelik takviyeli sistem tercih edilmiş. Binada ısı konforunu sağlamak amacıyla Guardian’ın Sunguard Superneutral özel kaplamalı ısı kontrollü camları da bulunuyor. Sağır yüzeyler, mimari proje ölçülerine uygun olarak eloksallı alüminyum panel, çelik konstrüksiyon, betopan ve taşyünü ile kaplanmış.

Avlunun üzerini örten gölgelik sistemi, modüler alüminyum levhalardan oluşturulmuş. Üç milimetrelik eloksallı alüminyum levhalar ve yaprak desenleri, CNC’de kesildikten sonra modüller eloksal işlemine tabi tutulmuş. Yaprak desenli modüllerin paslanmaz gergi-halat sistemiyle ana çelik taşıyıcıya bağlanması ile gölgelik sistemi çözülmüş.

FYT Mühendislik ortakları Barış Atağ ve Ulaş Akın Kocabaş “Projenin bir parçası olmaktan büyük keyif aldık”

Proje müellifinin, İzmir’in simgesi olan asma yapraklarını bu örtüde şeffaflık yaratacak şekilde kullanması; avludaki bu örtünün bir çatı gibi insanı gökyüzünden koparmadan ve gölge oyunlarını tüm mekana yayarak keyifli bir ortam yaratması nedeniyle, yaptıkları işten de, projenin bir parçası olmaktan da büyük keyif aldıklarını söyleyen FYT Mühendislik ortakları Barış Atağ ve Ulaş Akın Kocabaş, projenin kendileri için en kritik noktasının, eloksala uygun nitelikte alüminyum levhanın iş programına uygun olarak ithal edilmesi ve bu sürecin olabildiğince başarılı bir şekilde yönetilmesi olduğunu vurguluyor ve şu bilgileri veriyorlar: “Dış cephedeki tüm kaplama işleri beş ay gibi kısa bir sürede projelendirildi, üretildi ve uygulandı. Uzun bir ihale sürecinin getirmiş olduğu avantajla, projenin teknik uygulama detaylarını, tüm hatlarıyla karşılıklı görüşmeler sonucunda sağlıklı bir şekilde tamamlamış olmak, işe başlarken neyi, nasıl yapacağımızı çok iyi bilmemizde ve işi en doğru şekliyle tamamlamamızda büyük fayda sağladı. Bunun yanı sıra ISO 9001-2008 sertifikasyon programına artık iyice uyum sağlamış olmamızın da, iş akış süreçlerinde kendimizi etkileşimli bir şekilde denetleyebilmemizi ve hata paylarını minimum seviyelere indirmemizi sağlayarak, zamanı daha verimli kullanmamızda efektif olduğunu, son projelerimizde olduğu gibi bu projede de gördük. Her şeye rağmen bu tarz projelerde çok ağır bir montaj programını destekleyebilecek nitelikli ekip sayısını sahada bulundurabilmek ve sahadaki ekiplere, önce projedeki, sonra üretimdeki arkadaşların malzemenin zamanında sahada olmasını sağlayacak şekilde çıktılar sağlamasını çok doğru bir şekilde organize etmek gerekiyordu. Bunu tüm ekibin özverili çalışması sayesinde başardığımızı düşünüyoruz.”

Diğer Haberler

Referanslar
Yeni Projeler
Haberler
Katalog
İnsan Kaynakları